Każdy, kto namiętnie – rzec by się chciało: hurtowo – ogląda lub czytuje kryminały wie, jak pomocny przy znalezieniu mordercy czy też świadka zbrodni może się okazać charakter pisma. Oczywiście, większość z tych filmów czy książek kryminalnych w wielu elementach mija się z prawdą, jednak w tym akurat względzie jest jak najbardziej godna zaufania. Nauką, która zajmuje się właśnie badaniem charakteru naszego pisma jest grafologia. Grafologia tak naprawdę jest dziedziną psychologii, choć bardzo chętnie wykorzystywana jest w także w kryminalistyce. Grafologowie (a więc badacze charakteru pisma, „adepci” grafologii) zakładają, że pomiędzy naszą osobowością a sposobem, w jaki piszemy, istnieje bardzo ścisły związek. Innymi słowy, to, jacy jesteśmy (jaki mamy charakter, jakie plany i aspiracje itd. itp.) „wylewa się” na kartkę papieru, podczas pisania. W jaki sposób dowiedzieć się, co o człowieku mówi jego pismo? Można kupić odpowiednie publikacje poświęcone grafologii (nie obawiajcie się, zazwyczaj nie są pisane zbyt naukowym stylem…), można także sprawdzić podstawowe informacje na stronach internetowych. Najlepiej jednak by było, jeżeli poważnie myślicie o zainteresowaniu się arkanami grafologii, wybrać się na odpowiedni – koniecznie zorganizowany przez profesjonalnych psychologów – kurs grafologii (nie powinniście mieć z tym większych problemów, gdyż kursy takie są ostatnimi czasy coraz bardziej popularne w naszym kraju).
Czego możecie się dowiedzieć na takim kursie? Zanim przejdziecie do konkretnych informacji, z pewnością zaczniecie od tego, na co powinniście, badając czyjś charakter pisma, zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim, analizując pismo, bierze się pod uwagę takie czynniki, jak wysokość pisma, jego szerokość, odległość między literami, ich ewentualne pochylenie. Ważne jest także, jakie marginesy zostawiacie, pisząc większy fragment tekstu oraz jaką stawiacie kropkę na „i” itd. Dla przykładu, jeżeli Wasz lewy margines jest równy, oznacza to, że jesteście bardzo silni psychicznie; jeżeli zwęża się ku górze, jesteście wyjątkowo rozrzutni; jeżeli zwęża się ku dołowi, jesteście bojaźliwi i zachowawczy; jeżeli lewy margines jest wąski, obawiacie się tego, co szykuje dla Was przyszłość; a jeżeli jest szeroki, oznacza to, że jesteście otwarci na nowe doznania i nowe znajomości. To tyle jeśli chodzi o lewy margines. Nie myślcie jednak, że tylko on ma znaczenie! Ważny jest także margines prawy, a także górny. Tak jak lewy odpowiadał za nasze oficjalne, „zewnętrzne” zachowanie, tak wygląd prawego marginesu informuje grafologa o tym, co w nas najgłębiej ukryte, wewnętrzne (czy jesteśmy marzycielami, czy twardo stąpamy po ziemi; czy jesteśmy zakompleksieni, czy świadomi własnej wartości itp.). Jeżeli chodzi o górny margines, wskazuje on na nasz stosunek do siebie i do innych.
Wrozby z pisma
Wrozby z pisma. Najogólniej związek między charakterem pisma a osobowością określają rodzaje pisma – one to przydzielają nas, niejako na pierwszy rzut oka, do pewnej kategorii charakterologicznej. Wyróżnia się cztery rodzaje pisma: proste, pochylone w prawo, pochylone w lewo i mieszane. Prosty charakter pisma świadczy przede wszystkim o tym, że jego posiadacz / posiadaczka jest osobą dość konserwatywną, postępuje zgodnie z tradycją i powszechnie przyjętymi normami, może być jednak dość niestała w sferze uczuciowej. Jeżeli Wasze pismo jest pochylone w prawo, oznacza to, że jesteście bardzo uczuciowi, serdeczni, lubiani. Potraficie się świetnie ze wszystkimi dogadać. Niestety, możecie być także szczególnie zmienni w swoich przekonaniach. Ważne jest także, jak silne pochylone jest Wasze pismo: jeżeli bardzo, macie zapewne wyjątkowo silny charakter (bylibyście świetnymi przywódcami), jesteście także bardzo namiętni. Pismo pochylone w lewo świadczy z kolei o tym, że lubicie iść pod prąd, wyróżniać się spośród szarego tłumu. Być może także przejawiacie pewną tendencję do podkreślania swej inności, do zadzierania z jej powodu nosa. Pismo mieszane oznacza chwiejny charakter, wiecznie niezdecydowany i humorzasty.
Można by w nieskończoność wymieniać cechy pisma i próbować określić, jaki charakter one implikują. Pamiętajcie więc, że jeżeli chcecie zostać grafologami, czeka Was jeszcze sporo pracy. Będzie ona jednak nie tylko praktyczna, ale i wyjątkowo przyjemna w zdobywaniu.